Zależnie od potrzeb, możemy stosować i strony, i wpisy jednocześnie lub tylko jedną z tych opcji (obsługa każdej z opcji może być na stałe wyłączona w motywie graficznym).
Jeśli mamy ustawione obie opcje w themie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy korzystali tylko z jednej, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Wpisy (1) – inaczej mówiąc: posty (lub jak kto woli: artykuły) pojawiają się w wybranych przez nas kategoriach (wpis może zostać przypisany do minimum jednej kategorii, nie ma górnej granicy liczby kategorii dla pojedynczego wpisu), najczęściej w kolejności, w jakiej zostały stworzone, tj, wpis najnowszy umieszczany jest na samej górze danej kategorii automatycznie spychając starszy wpis na dalszą pozycje. Jest to najpopularniejsza opcja stosowana w WordPressie, gdyż z założenia system ten jest systemem blogowym, jednakże dziś już chyba tylko z nazwy, ponieważ systemy blogowe są obecnie bardzo podobne do systemów portalowych, więc granica między nimi się zaciera.

Strony (2) – inaczej mówiąc: podstrony statyczne. Każda ze stron statycznych może posiadać swojego „rodzica”, czyli stronę nadrzędną. Opcja ta stosowana jest jako statyczny dodatek do wpisów oraz stron niewymagających częstej zmiany treści, na przykład stron małych firm, których celem jest przedstawienie oferty i umożliwienie szybkiego kontaktu poprzez dane kontaktowe lub bezpośrednio przez formularz.