Witam,

na początku informuję ciekawskich, iż podobny tutek napisałem kiedyś dla jednego z for internetowych, a dziś postaram się go raczej ulepszyć.

Zakładam, że wiemy czym jest ów IRC, przejdę więc do pokazania jak z niego korzystać na przykładzie sieci freenode.net. Osoby chcące zapoznać się z zagadnieniem od podstaw odsyłam do wiki http://pl.wikipedia.org/wiki/IRC

Do połączenia się z siecią IRC potrzebny nam będzie jakiś klient IRC. Ja osobiście, zarówno w Windowsie, jak i w Fedorze, używam programu ChatZilla. Jest on dostępny na przykład w pakiecie SeaMonkey, użytkownicy popularnej przeglądarki FF mogą pobrać i zainstalować dodatek do przeglądarki.

Zanim zaczniemy, ważna informacja: wszystkie komendy wprowadzamy w to samo okno, w które wprowadzamy zwykłe wiadomości do użytkowników, z tą tylko różnicą, że komendy zawsze zaczynają się od znaku /

1. Łączymy się z serwerem FreeNode podając komendę:

/server irc.freenode.net
(możemy także w ChatZilla po prostu kliknąć w łącze FreeNode)

Po chwili otrzymamy komunikat powitalny od serwera.

2. Dla przykładu wchodzimy na kanał #Fodera-pl (polski kanał dystrybucji Fedora):

/join #Fedora-pl lub /j #Fedora-pl

Listę dostępnych kanałów możemy uzyskać stosując komendę /list, interesujące nas kanały możemy także łatwo odnaleźć przy pomocy wyszukiwarek.

Od tej chwili możesz już rozmawiać, możesz także ustawić swój nick w kliencie IRC lub komendą:

/nick twój_nick

Aby nikt nie mógł się podszywać pod Twoj nick, możesz go zarejestrować (zalecane).
W tym celu wykonujemy komendę:

/msg NickServ REGISTER haslo twoj@e-mail.com

Koniecznie podaj prawidłowy i działający adres e-mail, po kilku minutach otrzymasz wiadomość z komendą, którą będziesz mógł zakończyć rejestrację nicka.

Gdy ponownie będziesz korzystał z IRC-a, po połączeniu z serwerem możesz zalogować się do swojego nicka komendą:

/msg NickServ identify haslo

Może zdarzyć się tak, że pod Twoją nieobecność ktoś połączy się i będzie widoczny pod Twoim nickiem jako osoba niezalogowana. Aby się od tego ustrzec, zabezpiecz się używając komend:

/msg NickServ SET SECURE ON w połączeniu z /msg NickServ SET KILL ON

Od teraz gdy użytkownik, który pod Twoją nieobecność pojawi się z Twoim nickiem w sieci, zostanie ostrzeżony i będzie miał minutę na zmianę nicka. Jeśli tego nie zrobi, zostanie wyrzucony z kanału. Pamiętać musisz też, że po ustawieniu tej opcji Ty będziesz miał minutę na zalogowanie.
Jeśli natomiast nie ustawisz SECURE ON ani KILL ON, a w momencie gdy wchodzisz na kanał ktoś jest widoczny pod Twoim nickiem jako osoba niezalogowana, możesz go usunąć komendą:

/msg NickServ ghost nick hasło

Życzę miłego korzystania 🙂