Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to wyrób ze stajni LinkMe, najlepszego swego czasu systemu wymiany linków. Napisałem swego czasu, bo czasy systemów świetności SWL mamy już za sobą. Wracając do tematu, właśnie ten fakt utwierdził mnie w przekonaniu, że chcę przyjrzeć się temu systemowi z bliska. Interfejs do złudzenia przypomina LinkMe i prawdopodobnie NBC zostało zbudowane na bazie LM.

Ku ścisłości: skrót NBC oznacza News Business Center – program wymiany informacji prasowych, a nieoficjalnie… każdy wie o co chodzi 🙂 Program działa podobnie jak system wymiany linków, z tą różnicą, że rozlosowywane są artykuły, a nie same linki i nie pokazują się one na podstronach, tylko jako podstrony z możliwością obudowania graficznie przez webmastera – w takim przypadku otrzymamy więcej punktów. W NBC podobnie jak w LM wprowadzony jest podział na grupy lepsze, czyli Elite i gorsze, czyli Slim.

Zalety:

  1. Niewątpliwie wielką zaletą jest fakt, iż możemy umieszczać swoje artykuły na zwykłych stronach (nie preclach, gdzie praktycznie każdy artykuł zawiera linki).
  2. Przyjazny interfejs użytkownika.
  3. Szybkość dodawania artykułów.
  4. Nie musimy monitorować URL-ów, pod którymi znajdują się nasze artykuły, bo gdy jakaś strona zniknie z sieci, system w jej miejsce wylosuje inną.
  5. Ścisłe powiązanie tematyczne – przynajmniej ma ono występować w niedalekiej przyszłości gdy system zbierze wystarczającą liczbę domen.
  6. Możliwość wybrania unikalnych lokalizacji.

Wady:

  1. Niestety wielką wadą systemów wymiany czegokolwiek jest fakt, iż stajemy się w pewnym stopniu od tego systemu uzależnieni i każde jego niepowodzenie ciągnie za sobą niepowodzenia stron w nim zawartych, gdyby na przykład artykuły nagle znikły.
  2. Druga sprawa, która zasmuciła mnie szczególnie to fakt, iż system umożliwia publikację jednego artykułu aż 40 razy… I tutaj nawet nie przekonuje mnie to, że można podać 10 losowych tytułów oraz do 50 słów kluczowych, które system losowo będzie przydzielać do każdego artykułu. Jest oczywiście możliwość ustawienia jednej lokalizacji, ale co z tego, jeśli połowa tego nie zrobi i nasz starannie pisany artykuł wyląduje wśród duplikatów?

Niestety, jak każde narzędzie wspomagające pozycjonowanie, system ten ma swoje wady i zalety. W końcu trudno jest dogodzić wszystkim. Ja osobiście z założenia do takich rzeczy podchodzę ostrożnie i ostatni punkt przesądził o tym, że nie zdecydowałem się korzystać z systemu, ale jestem ciekaw waszych opinii oraz efektów uzyskanych dzięki NBC. Zapraszam do komentowania.