allegro1Długo nie pisałem, ale jak wiadomo, w życiu rożnie bywa. Pracować trzeba, bo i jeść się chce, a o piciu nie wspomnę 🙂

Kilka dni temu odbyłem na jednym z for rozmowę z pewnym przypadkowym gościem na tematy techniczne. Rozmowa niby jakich wiele, ale ten ów gościu zadał mi pytanie: „Czy aby nie znasz numeru telefonu do Allegro?” Na początku zaskoczyło mnie to, że w tak dużym serwisie nie może znaleźć numeru telefonu. Pierwsze, co przeszło mi przez myśl, to: „Hmm… Przecież najłatwiej użyć Google!” Prawdę mówiąc, na Allegro pierwszą aukcję wystawiłem w 2002 roku i od tamtej pory mam z nimi styczność, były okresy wzmożonego handlu za pośrednictwem tego serwisu jak i przestoje, ale nigdy jakoś nie potrzebny mi był do nich numer telefonu.

Po większym zagłębieniu się w temat doszedłem do wniosku, że na ich stronie żadnego numeru infolinii nie znajdę, nie mówiąc już o manualnym szukaniu, ale nawet Google nic tu nie wskórało, za to gdy zmieniłem zakres wyszukiwania na cały świat udało się, wygooglowałem numer 061 860 28 00 (źródło: google.pl). Do jakiego on działu miał być dokładnie, nie pamiętam, po prostu zapisałem go na kartce i postanowiłem zadzwonić. W końcu jeśli dzwonię do nie tego działu co trzeba w sieci komórkowej czy innej dużej firmie, to informują mnie o tym i albo przekierowują do odpowiedniej osoby, albo podają prawidłowy numer – nieprawdaż? A Allegro to przecież taka wielka firma… Niestety okazało się, że niepotrzebnie się martwiłem, bo po 20 minutach przewisianych na słuchawce nikt nie odebrał, ale cóż, może numer jest nieaktualny…

To niemożliwe, żeby firma w XXI wieku nie miała telefonu i to jeszcze taka – pomyślałem i w tym momencie przypomniało mi się, że przecież można bez problemu pozyskać nr telefonu z WHOIS, a że domeny zarejestrowane na firmę nie mogą mieć zastrzeżonych danych, nie powinno być problemu. I rzeczywiście nie było, kilka sekund i jest numer: (61) 8602909. Dane publikowane w bazie WHOIS są publicznie dostępne i każdy ma do nich wgląd, wystarczy podać nazwę domeny i w niektórych przypadkach przepisać kolorowy token. Co prawda, we WHOIS podawane są przeważnie numery telefonów i adresy e-mail do działów technicznych takich dużych firm, ale zawsze to jakiś numer telefonu do firmy. Niestety jednak sytuacja się powtarza – głuchy telefon.

Z braku kolejnych pomysłów postanowiłem zadzwonić do otomoto. W końcu to ta sama firma, czy tam ten sam właściciel, jak zwał, tak zwał, w każdym razie, jak to mówią: do trzech razy sztuka. Dodzwoniłem się i na pytanie, czy mogę uzyskać jakikolwiek numer kontaktowy do Allegro, uzyskałem odpowiedź:

Allegro nie posiada żadnej infolinii ani też numeru kontaktowego dla klientów. Jednym sposobem skontaktowania się jest formularz kontaktowy.

Witryna z największymi aukcjami internetowymi w naszym kraju nie ma nawet telefonu kontaktowego dla klientów. I nie chodzi tu o to, że jest on trudno dostępny, tylko o fakt, że nie istnieje! Komentarz pozostawię wam…

Wszystkie numery telefonów opublikowane w tym artykule pochodzą z google.pl oraz źródeł takich jak baza WHOIS – są one ogólnie dostępne dla wszystkich.